logo lubuskie love
   

Artystyczna dusza na Winnicy Pod Lubuskiem Słońcem

Winnica „Pod Lubuskim Słońcem” w Laskach k/Przełaz została założona 13 lat temu. Na obszarze 1,2 ha rośnie 3 tysiące krzewów z 11 odmian. Przeliczając na ilość wyśmienitego wina?  To  2,5 do 3 tys. litrów rocznie. Właścicielka Bożena Schabikowska chcąc zrealizować swój plan kontynuowania lubuskiej tradycji winiarskiej chciała założyć przydomową “winniczkę”, ale udało się zakupić duży areał ziemi i dzięki temu powstała całkiem okazała winnica. Jednocześnie okazało się, że niby to tylko 40 km w linii prostej  od Zielonej Góry - ale to już dość znacząca różnica pogodowa, a konsekwencji ciekawy dobór gatunków winorośli. Znajdziemy tu szeroki wachlarz odmian - jednak najbardziej znaczące było to, żeby były bardziej odporne na zimno, bo tu potrafi przymrozić.  Liczne odmiany winorośli pozwalają również na produkcję różnorodnych trunków od win musujących do win podsuszanych. 

Jak mówi Bożena Schabikowska "Winnica, którą stworzyłam i wciąż tworzę jest moim spełnieniem. Moim żywym obrazem. Połączeniem miłości do przyrody i sztuki. Każdego dnia pochylam się nad rosnącą winoroślą, dbam o nią i pielęgnuję, by potem z jej owoców tworzyć wina. Winnica uczy mnie cierpliwości, pokory wobec sił przyrody, narzuca rytm, wymaga. Wielokrotnie przygniata ciężarem pracy, wysiłkiem, trudem, nie zawsze odpłaconym… I wciąż zachwyca, inspiruje, popycha do przodu." 

Niestety podobno myli się ten, kto myśli, że wystarczy posadzić krzewy, zebrać owoce i zrobić wino... W lutym należy zacząć od cięcia winorośli, później w marcu jest czas na naprawianie  rusztowań, porządkowanie winnicy i wiele różnych prac pielęgnacyjnych przy winoroślach.
Na początku maja winorośl zaczyna bardzo intensywnie rosnąć i ...   zaczynają się bardzo groźne przymrozki. Aby obronić intensywnie rosnącą roślinę przed nocnym mrozem, trzeba palić słomę wzdłuż rzędów, mieszać powietrze jeżdżąc traktorem … każdy sposób, który ochroni przed wymarznięciem jest dobry.
Jak przymrozki miną, winorośl zaczyna bujnie i szybko rosnąć. To czas kiedy trzeba przypilnować, żeby rosła pionowo do góry, kiedy winorośl robi wszystko, żeby rosnąć gdzie chce. Całą winnicę, trzeba przejść i własnoręcznie popodpinać gałęzie. W okolicach lipca przychodzą zielone zbiory to zrywanie gron, które są niewykształcone, albo gdy jest ich za dużo, a robimy to ręcznie - czyli kolejny raz przechodzimy całą winnicę i krzaczek po krzaczku podryway grona.  Nastaje czas na letnie cięcie pędów kiedy to tniemy maszynowo to, co wyrosło powyżej rzędu tak by soki wróciły do kiści, żeby uzyskać jak najlepsze owoce, które jeszcze muszą powisieć na krzakach - napić wody, opalić słońcem zani przyjdzie czas na ich zerwanie. A amatorów nie będzie brakowało - i o ile człowiek nie jest w stanie w krótkim czasie zerwac całych plonów, o tyle szpaki są niesamowicie szybkie i przebiegłe. W walce z nimi nie można sobie pozwolić nawet na chwilę słabości. Nagrodą po wygranej walce, po zbiorach, po całym procesie przetworzenia winogron w wino ...  jest moment kiedy z pierwszą lampką nowego rocznika siada się Pod Lubuskiem Słońcem - czy trzeba czegoś więcej? 

Winnicę zakłada się dla swoich dzieci, a może nawet i bardziej dla wnuków. Pierwszych parę lat to praca przy winoroślach na okrągło przez 12 miesięcy, a dopiero po 3 - 4 latach można liczyć na zbiory możliwe do przetworzenia. Prawdziwa przygoda zaczyna się później, ale o tym dowiecie się juz podczas odwiedzin na winnicy.

 

LubuskieLove to marka biura podróży Mega Tours, które od 24 lat zabiera Was na Wasze wymarzone wycieczki. Co roku około 15 000 zadowolonych turystów bierze udział w naszych podróżach, małych i dużych. Zorganizowaliśmy tysiące wyjazdów i ciągnie nie mamy dość! Jesteśmy doświadczeni i solidni, a do tego – uwielbiamy to co robimy! Dla naszych pilotów nie ma rzeczy niemożliwych, a w czterech naszych biurach czekają na Was doradcy, którzy odpowiedzą na każde podróżnicze pytanie. Najlepszą reklamą dla nas są Wasze opinie, Wasze uśmiechy i zadowolenie, z jakim wracacie z wyjazdów! Z nami najlepiej!

© 2020 Lubuskielove.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : facebros.pl