Gdy weźmiesz przysłowiową lupę i przyjrzysz się kilku regionom zobaczysz, że poza wieloma podobieństwami widzianymi na pierwszy rzut oka różnią się one znacząco. Każdy region ma swoje walory i każdy zaskakuje na swój sposób. Jeden będzie pełen jezior czy lasów, inny będzie bogaty w zabytki architektury, zamki, pałace, jeszcze inny będzie zachwycał górskimi szlakami czy nadmorskimi plażami. Dziś przedstawiamy wam region lubuski i jego walory. Sami zdecydujecie czy warto tu wpaść i co jest jego wizytówką, ale wierzymy, że po naszej inspiracji nie będziecie w stanie wysiedzieć dłużej w domu.
Zaczynamy od najmocniejszej w naszej opinii strony regiony, a mianowicie walory naturalne.
Niewielu z nas wie, że Lubuskie to najbardziej zielony region Polski, pokrywa je 51% lasów.
“Syndrom deficytu natury” to pojęcie użyte po raz pierwszy przez amerykańskiego pisarza i propagatora edukacji przyrodniczej Richarda Louv, autora książek „Ostatnie dziecko lasu” i „Witamina N”. Według niego ludzie pozbawieni obecności przyrody cierpią z powodu stresu i zmęczenia. Miasto i technologia wprowadzają nasze zmysły w stan odrętwienia. Zupełnie inaczej jest w przypadku przyrody – wyostrza ona zmysły, pozwala wzmocnić skupienie, a jednocześnie daje nam rozrywkę, relaks i ukojenie. Lasy to pierwszy powód by tu spędzić urlop. Drugi powód to to, co w lasach ukryte - jeziora. Jest ich tu ponad 500, więc różnorodność jest spora. Jedno z nich i to jedno z naszych ulubionych - Sławskie kiedyś było nazywane “Śląskim Morzem”. Jego powierzchnia to 830 hektarów, a linia brzegowa ma ponad 27 kilometrów. Dziś jednak faworytem będzie Łagów. Niewątpliwie jest to Perła Ziemi Lubuskiej. Położony na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami od dawien dawna pełnił funkcje strategiczne na styku granic Wielkopolski, Pomorza, Brandenburgii i Śląska. Piękne jezioro o najwyższej klasie czystości sanitarnej, turkusowej wodzie, tak czystej, że można ją pić. Warto też zwiedzić Zamek Joannitów w centrum Łagowa, wejść na wieżę, z której widać zarówno piękne bukowe lasy, jak i Jezioro Łagowskie i Trześniowskie. Tuż obok mieszczą się dwie bramy miejskie, a także urocza, średniowieczna zabudowa.
Powód numer trzy to powstały w 2001 roku Park Narodowy Ujście Warty. Ma on ponad 8 tysięcy hektarów. Na przyjezdnych czeka tu bajeczna mozaika mokradeł, trzęsawisk, łąk i pastwisk. Spotkacie tutaj rzadkie i chronione gatunki ptaków, takie jak rybitwa czarna, czy wodniczka. To idealne miejsce na birdwatching, dlatego lornetka i dobry aparat fotograficzny będą tu niezbędne. Rekord to odnotowanie w tym miejscu jednego dnia 250 tysięcy ptaków. Warto odwiedzić Polder Północny Parku Narodowego „Ujście Warty” na ścieżkę przyrodniczą „Olszynki”. Ścieżka ma około 3 km i ze względu na podmokły charakter prowadzi po drewnianej kładce.
Jedyny w Polsce Światowy Geopark UNESCO to nasz argument czwarty. Okolica Łęknicy w XIX wieku zostały odkryte przez górników. Morena czołowa wypiętrzyła pokłady węgla, które były bardzo cenne szczególnie w tamtych czasach. Kiedy zakończono wydobycie natura rozpoczęła walkę o swoje i tak z małą pomocą człowieka powstało bajkowe, kolorowe pojezierze.
Na piątkę wybieramy lubuskie rzeki, a konkretniej Odrę i rejs statkiem. Odra to druga co do długości rzeka w Polsce. Swoje źródło ma w czeskich Sudetach, później przez 742 km płynie przez Polskę, na długim odcinku będąc rzeką graniczną z Niemcami. Środek biegu odry mieści się blisko Winnicy Kinga w Starej Wsi, ale na winnice przyjdzie jeszcze czas. Do wyboru mamy statki o regularnych kursach - Zefir i Laguna. Niestety są one bardzo uzależnione od poziomu wód w rzece i w okresie suszy trzeba sprawdzać, czy na pewno kursują. Z tego powodu polecamy Wam rejsy Galarem dużo mniej zależne od poziomu wód, i tutaj dobrym wyborem będzie miejscowość Cigacice i tamtejszy port.
Szóstym argumentem przemawiającym za Lubuskiem będą spływy kajakowe. Jak pisaliśmy wcześniej Lubuskie to także przepiękne rzeki. Jest wiele miejsc, gdzie można wybrać się na niezapomniany spływ kajakiem. Obra w okolicach Międzyrzecza, Paklica ze startem z Lubrzy, spływ na Nysie Łużyckiej w okolicy Łęknicy czy bajeczne trasy w rejonie Sławy. 20-30 kajaków, walka o rangę pierwszeństwa, podróż w nieznane, dzika przyroda, kąpiel w jeziorze i pyszna, wojskowa grochówka. Stopień trudności jest raczej umiarkowany, dlatego każdy sprosta temu wyzwaniu. Trasy od 5 do nawet 25 km, co brzmi imponująco, ale nie zapomnij, że płyniemy z nurtem rzeki, nikt nie będzie Cię poganiał więc płyniesz swoim tempem na miarę swoich możliwości. Przygotuj się na piękne lubuskie krajobrazy i niesamowitą przygodę. Hasło Pojezierze Lubuskie słyszeliśmy nie raz, ale tutaj jego piękno zobaczymy na własne oczy.
Siódemka to Lubuski Szlak Wina i Miodu, na którym czeka nas wiele regionalnych pyszności. Lubuskie to region winnic, a Zielona Góra nazywana jest Winną Stolicą Polski. To w jej obrębie zlokalizowano największą winnicę w Polsce, winnicę samorządową oraz Lubuskie Centrum Winiarstwa, które nastawione jest na turystów i coraz bardziej popularną enoturystykę. Ponad 30 winnic w regionie przyjmuje gości spragnionych tego wspaniałego produktu, a już prawie 100 winnic profesjonalnych i tych amatorskich zlokalizowano właśnie w zachodniej Polsce. Spróbujemy szlachetnych odmian jak Regent, Pinot Noir, Traminer, Saint Laurent oraz specjałów bazujących na winogronowych produktach, a także posłuchamy, z jaką dumą o swoich osiągnięciach w uprawie winorośli opowiadają właściciele winnic. Lubuskie wina zaskakują. Są w pełni ekologiczne, od słodkich do wytrawnych, a winiarze odtwarzają lokalne tradycje sięgające 1150 roku.
Przy numerze osiem czas na delikatną zmianę tematyki. Tutaj jako atut wybraliśmy Lubuskie Pałace. W zależności gdzie zawitasz - północ, południe, wschód czy zachód - znajdziesz coś wyjątkowego. Poczynając od wyjątkowego Pałacu w Mierzęcinie w północnej części województwa po Pałac Wiechlice na południu regionu. Oba wyjątkowe, zlokalizowano w nich luksusowe hotele, przy obu funkcjonuje winnica. Na uwagę zdecydowanie zasługuje barokowy Pałac Lobkowitzów w Żaganiu. Odwiedzając to miejsce możesz liczyć na relaks w przypałacowym parku. To miejsce oczarowuje. Warto wspomnieć również o Pałacu w zielonogórskim Zatoniu, w którym urzędowała Dorota de Talleyrand-Périgord. To co prawda ruina, ale pięknie w ostatnich latach odrestaurowana. I znowu pojawia się piękny park i oczko wodne. W planie jest także kawiarnia. Sama historia księżnej jest bardzo interesująca i warta zbadania. Księżna w czasie swojej świetności była bardzo szanowana i była osobą przynoszącą zmiany i dbającą o obywateli.
Numer dziewięć to wycieczka szlakiem Drewnianych Kościołów Regionu Kozła. Te drewniane budowle mają w sobie coś wyjątkowego. Coś niesamowitego dzieje się w naszej wyobraźni kiedy czujemy zapach starego drewna, bejcy i czujemy wyjątkowy mikroklimat takich miejsc.Te budynki z zewnątrz co prawda wyglądają dość skromnie, ale pamiętajmy, że zostały wybudowane w zupełnie innej rzeczywistości od dzisiaj nam znanej. Nie był to czas drapaczy chmur, technologii i przepychu. Są to wiejskie świątynie, budowane przez lokalne parafie. Na pierwszy rzut oka każdy z nich wygląda podobnie, jednak po wejściu do środka zupełnie zmienia się punkt widzenia. Praktycznie każde z tego typu miejsc ma swój niepowtarzalny “klimat”. Jednym z jego nieodłącznych elementów jest skrzypiąca, bo przecież wiekowa, drewniana podłoga.
Ostatni, dziesiąty argument za odwiedzeniem regionu to Lubuskie jako “przystanek do”. To wielki plus dla regionu. Nagle okazuje się, że w zasięgu 2-3 godzin jazdy masz takie perełki jak Drezno, Berlin czy Praga. Planując tygodniowy czy dłuższy pobyt w regionie możesz poświęcić kilka tzw. Jednodniówek i odwiedzić wiele miejsc. Przy okazji relaksu i obcowania z naturą możesz odwiedzić naszych zachodnich sąsiadów i spędzić niezapomniane chwile. Wycieczki jednodniowe z Zielonej Góry i okolic to nasza specjalność, dlatego zapraszamy was do zapoznania się z naszą ofertą. Całą naszą ofertę oparliśmy na głębokich badaniach, pytaniach i spostrzeżeniach.
Najpierw zbudowaliśmy 10 lubuskich naj, a na tym oparliśmy naszą ofertę, dlatego we wszystkie wyżej wspomniane miejsca zabierzemy was z największą przyjemnością :)