logo lubuskie love
   

Gdzie św. Urban pilnuje smaku wina

Winnica Cantina

Winnica założona przez Karolinę i Mariusza Pacholaków w Mozowie koło Sulechowa. Uprawa winorośli i produkcja wina to wspólna pasja, którą w właścicielach zaszczepili ich rodzice, a i oni sami starają się przekazać tą pasję swoim dzieciom. 

Wizja samodzielnego wyhodowania owoców na wino, pociągnęła za sobą lawinę wydarzeń,a nie była to sprawa prosta. Wyzwaniem było znaleźć odpowiedni teren, przygotować go, potem praca, praca i pracaprzez okrągły rok - nasadzenia, pielęgnacja, obserwacja jak dojrzewają owoce. Ale już od samego początku prace te i ich efekty sprawiały dużo satysfakcji.

Od 2006 roku zapał nie stygnie,  a trud i wysiłek włożony daje efekty, które przyjemnie podziwiać, a jeszcze przyjemniej degustować. Obecnie powierzchnia nasadzeń obejmuje 3,3 ha.  Dominującymi odmianami są: Riesling, Pinot Gris, Bianca, Rondo, Regent, Dornfelder i Sauvignon Blanc.

W związku z tym, że św. Urban jest patronem właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników, dobrych urodzajów, Mariusz i Karolina Pacholak, od samego początku wiedzieli , że na terenie winnicy musi stanąć Kaplica Św. Urbana. W sierpniu 2009 roku rozpoczęto realizację tego pomysłu. Artysta z Kargowej Pan Engelbert Weimann wyrzeźbił postać świętego. Wymurowano postumenty murów pod kapliczkę, przygotowano konstrukcję, więźbę dachową, położono dachówkę. Wiosną 2010 roku św. Urban zameldował się na swoim posterunku i strzeże winnicy do dziś.
 
Praca na winnicy to praca cały rok , winiarze nie mają wakacji, winiarze nie zawsze mogą spać spokojnie. Zima to czas wegetacji krzewu, w lutym rozpoczyna się przycinka winorośl. Wiosna to czas bardzo intensywnego wzrostu winorośli, liść i kwiatostan wyrastają od razu , wówczas następuje cięcie masy zielonej i ochrona przed wiosennymi przymrozkami występującymi jeszcze często w maju podczas słynnej wśród winiarzy "zimnej Zośki". Czerwiec to czas kiedy gałęzie intensywnie rosnącej rośliny podpina się aby rosły w pionie a następnie przycina się górę , tak aby energia z korzenia szła w owoce, a nie w wijące się do góry gałęzie i liście. Latem dokonuje się czasami „zielonych zbiorów” , obrywa się nadwyżkę gron tak, aby te co pozostaną czerpały najwięcej energii, słońca , minerałów aby mogły osiągnąć jak najlepszy smak. Lato to słynna wojna podjazdowa ze szpakami, które w mig potrafią „obwieścić” bliskim , że owoc zaczyna być coraz smaczniejszy i już warto go upolować. Czasami wiele świtów i dni  trwa polowanie szpaków na winogrona, a winiarza na szpaki. Jesień to czas zbiorów, które potrafią trwać do listopada, następnie czas na produkcję wina. . I znów kiedy zbliża się pora zimowa, warto pnie oraz korzenie winnego krzewu zabezpieczyć. Nigdy nie wiadomo czy zima będzie śnieżna, czy też nie. 

Dobrze prowadzona winnica odda winiarzowi dobry owoc, a dobry owoc – dobre wino. 

Zapraszamy do Winnicy Cantina !

LubuskieLove to marka biura podróży Mega Tours, które od 24 lat zabiera Was na Wasze wymarzone wycieczki. Co roku około 15 000 zadowolonych turystów bierze udział w naszych podróżach, małych i dużych. Zorganizowaliśmy tysiące wyjazdów i ciągnie nie mamy dość! Jesteśmy doświadczeni i solidni, a do tego – uwielbiamy to co robimy! Dla naszych pilotów nie ma rzeczy niemożliwych, a w czterech naszych biurach czekają na Was doradcy, którzy odpowiedzą na każde podróżnicze pytanie. Najlepszą reklamą dla nas są Wasze opinie, Wasze uśmiechy i zadowolenie, z jakim wracacie z wyjazdów! Z nami najlepiej!

© 2021 Lubuskielove.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : facebros.pl