logo lubuskie love
   

Winnica Julia - tradycje lubuskiego winiarstwa

Winnica Julia to miejsce zjawiskowe, łączące ze sobą tradycje przedwojenną ze współczesną, czyli tą, która dopiero się kształtuje. Rośnie tam ponad 1300 krzewów szlachetnych winorośli, a jedną z odmian właściciele otrzymali od przedwojennej mieszkanki niemieckiego Gruenberga (z niem. - Zielona Góra) pani Muelsch. To niezwykła historia, ponieważ  zabrana w 1945 roku winna latorośl, która porastała ich dom na Berlinerstrasse, (dzisiejszej ulicy Jedności) po latach wróciła w Lubuskie, właśnie do  Winnicy Julia. 

Jej właściciele Małgorzata i Roman Grad to fantastyczni ludzie z wielką pasją do tego, co robią. Winnicę założyli w 2003 roku i stale ją powiększają. Ich serce widać i czuć przez całe 3,3 ha. Pan Roman czerpie z lokalnej tradycji, wykorzystuje lubuski krajobraz i nasz rodzimy spadek materialny i duchowy. Gospodarz zawsze wierzył w przyszłość lubuskiego, zielonogórskiego winiarstwa, mimo że nie raz można było zwątpić. Wraz z żoną przez lata inwestowali w Winnicę, próbowali, tworzyli i teraz wyróżniają się rewelacyjną jakością. Jednak to wynik pasji nie tylko winiarzy, ale też ludzi, którzy interesowali się tradycją, pisali o winiarstwie, organizowali imprezy i pomagali w tworzeniu warunków do rozwoju winiarstwa. 

Winnica Julia położona jest 5 km od Zielonej Góry, w Starym Kisielinie. Rośnie tam wiele odmian szlachetnych winorośli: czerwonych ­ Pinot Noir, Regent, Dornfelder, Saint Laurent, na wina białe – Silvaner, Gewurztraminer, Chrupka, Solaris, Kernling i Veltliner, a także winogrona deserowe. Po 10 latach właściciele powiększyli areał o 3 hektarową winnicę w Zaborze, 11 km od Zielonej Góry w stronę Odry. Rewelacyjne perspektywy dla jej rozwoju dają posadzone tam odmiany: Riesling, Cabernet, Monarch, Muscaris i Johanniter. 

Na terenie winnicy znajduje się także znakomity Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich, czyli niezwykła podróż w czasie do świata dawnej Zielonej Góry – położonego na wzgórzach, bajkowego miasta pełnego zieleni, winnic i ogrodów. Prezentowane miniatury w skali 1 : 7 to: domek winiarski Augusta Gremplera, restauracja winiarska Weinschloss, wieża Braniborska oraz kapliczka na winnicy Marienkapelle, a w skali 1 : 5: domek winiarski Nabot oraz w skali 1 : 2 pomnik zielonogórskiej winiarki Emmy. Część z tych miejsc już bezpowrotnie zniknęła z planu miasta, inne całkowicie zmieniły swój charakter.

Wizyta w Winnicy Julia to fenomenalna przygoda, której nieodzowną częścią jest oprowadzenie po winnicy i małym ogrodzie ziołowym. Towarzyszy temu degustacja wina i możliwość skosztowania przepysznych specjałów z małych, lokalnych wytwórni.

Lubuskie Love Team

LubuskieLove to marka biura podróży Mega Tours, które od 24 lat zabiera Was na Wasze wymarzone wycieczki. Co roku około 15 000 zadowolonych turystów bierze udział w naszych podróżach, małych i dużych. Zorganizowaliśmy tysiące wyjazdów i ciągnie nie mamy dość! Jesteśmy doświadczeni i solidni, a do tego – uwielbiamy to co robimy! Dla naszych pilotów nie ma rzeczy niemożliwych, a w czterech naszych biurach czekają na Was doradcy, którzy odpowiedzą na każde podróżnicze pytanie. Najlepszą reklamą dla nas są Wasze opinie, Wasze uśmiechy i zadowolenie, z jakim wracacie z wyjazdów! Polecamy!

Rezerwuj online

© 2021 Lubuskielove.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : facebros.pl