logo lubuskie love
   

Winnica Miłosz - z miłości do "korzeni"

W okolicy Łaz i Zaboru produkcja wina sięga korzeniami XII wieku. Krzysztof Fedorowicz, właściciel, przejął po ojcu wiśniowy sad, który liczył około tysiąca drzew. Powrót do tradycji winiarstwa zaczął się od wybudowania urokliwego domu z drewnianych bali. Podczas spacerów po okolicy pan Krzysztof odnalazł krzewy winnej latorośli wspinające się po drzewach. Później przyjechali niemieccy ampelografowie, przeprowadzili badania genetyczne i okazało się, że to szlachetne odmiany winorośli. Przetrwały kilka dekad bez opieki człowieka!

W tym miejscu jeszcze przed wojną rosły hektary pól winorośli. Teraz na okolicznych polach wciąż rosną stare krzewy tak fantastycznych odmian jak Pinot Noir, Traminer, Pinot Gris czy Karmazyn (Tauberschwarz), uprawianych tutaj co najmniej od XVI wieku. Znajdziemy też nowsze szczepy: Devina, Zweigelta, Dornfelera, Aliberneta. Największą zaletą winnicy jest właśnie to, że uprawiają wyłącznie szlachetną winorośl, vitis viniferę. 

Winnica Miłosz należy do Marty Pohrebny i Krzysztofa Fedorowicza, który dawniej zajmował się sadownictwem i dziennikarstwem. Jest autorem kilku książek, w tym powieści Grünberg o historii zielonogórskiego winiarstwa. Nie przypadkowo nazwa „Miłosz” przywodzi na myśl naszego wielkiego polskiego poetę. Wrażliwość literacką łączy z wrażliwością i pasją rolnika-winiarza, który tę ziemię czuje, bo sam jest jej cząstką i z niej wzrasta. Uprawę stara się prowadzić jak najbardziej w zgodzie z naturą. O założeniu i rozwijaniu winnicy mówi zdecydowanie jako o pracy, chociaż ta niezwykła przygoda zaczęła się od prawdziwej pasji. 

Dla gości przygotowana jest altana oraz specjalne pomieszczenie degustacyjne w piwnicy.. Produkty winnicy zdobyły wiele nagród na konkursach winiarskich. Ich chlubą jest wino Zweigelt o delikatnym zapachu papryczki, smaku dojrzałych wiśni i czereśni. W swojej ofercie mają także cytrusowe w charakterze wina z Białego Burgunda, czy muszkatowe i aromatyczne z odmiany Müller Thurgau, złożone z Czarnego Burgunda. Jako w jednej z nielicznych w kraju, wytwarzane są również wina musujące. 

Z tarasu przepięknego, drewnianego domu, który stoi na wzgórzu już od początku założenia winnicy, rozpościera się urzekający widok na największą samorządową winnicę w Polsce. Aktualna powierzchnia winnicy to około 6 ha, 20 odmian i 35000 tysięcy krzaków winorośli.  

Odwiedzenie Winnicy Miłosz to niezapomniane przeżycie, spotkanie z poetą-winiarzem i jego dziełem. Wizycie towarzyszą degustacja i spacer pomiędzy krzewami winorośli.

LubuskieLove to marka biura podróży Mega Tours, które od 24 lat zabiera Was na Wasze wymarzone wycieczki. Co roku około 15 000 zadowolonych turystów bierze udział w naszych podróżach, małych i dużych. Zorganizowaliśmy tysiące wyjazdów i ciągnie nie mamy dość! Jesteśmy doświadczeni i solidni, a do tego – uwielbiamy to co robimy! Dla naszych pilotów nie ma rzeczy niemożliwych, a w czterech naszych biurach czekają na Was doradcy, którzy odpowiedzą na każde podróżnicze pytanie. Najlepszą reklamą dla nas są Wasze opinie, Wasze uśmiechy i zadowolenie, z jakim wracacie z wyjazdów! Z nami najlepiej!

© 2020 Lubuskielove.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : facebros.pl